Ağva İstanbul Şile ilçesi sınırlarında kalan, etrafı çam ormanları ile kaplı, bir yanında Göksu bir diğer yanındaysa Yeşilçay nehirlerinin aktığı bir Karadeniz sahil kasabasıdır. Ağva plajları İstanbul’un neredeyse temiz kalan tek plaj ve kumsalları halindedir.

Doğanın tüm hünerlerini sergilediği bir doğa harikası olan Ağva ülkemizin her yöresinden ziyaretçi çekmektedir. İstanbul’ a 90 kilometre uzaklı bulunan Ağva, eskisi gibi ulaşım sorunu olan bir bölge de değildir, Şile’ ye kadar otoban üzerinden gelinen yoldan Şile’ den sonra dilerseniz orman yolu üzerinden dilerseniz daha temiz yollar üzerinden ulaşılabilmektedir.

Hem yaz hem kış mevsimlerinde popüleritesini devam ettiren Ağva, sezon aylarında büyük bir turizm beldesi havasını almaktadır.

Ağva kumsalları yaz aylarında dolup taşarken, kış aylarındaysa doğan güzelliği yaşamak isteyen kişilerle doludur.

Ağvayı bu denli sevdiren doğal güzelliğinin asıl kaynağı bilindik bir sahil kasabası olmayışıdır, gerek etrafında bulunan yemyeşil doğası, ormanları, koy ve kumsalları gerekse iki yanında salınan o meşhur nehirleri bu güzelliği oluşturan birkaç etkendir. Ancak Ağva’nın güzelliği kesinlikle bunlarla sınırlı değildir.

Ağva tarihi;

Ağva’nın tarihine bakıldığında tarih öncesi zamanlara kadar uzanabilen bir yerleşim alanı olduğu görülmektedir. Özellikle Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde de yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Ağva’nın etrafında bulunan köylerde Milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan kalıntılara rastlamak mümkündür.

Ağva’da görülebilecek bazı tarihi kalıntılar şunlardır;

Ağva’ da yaşayan yerli halka manav denir, bugün Ağva’nın yerlisi olarak kabul edilen bu halkın 14. yüzyılda Balıkesir, Karaman ve Konya bölgesinden gelen Türkmen boylarından olduğu söylenir.

Ağva’nın doğal güzellikleri;

Ağva İstanbul’un nadir güzellikteki bakir kalan beldelerinden biridir, Karadeniz’e 3 kilometre kıyısı bulunan bir kumsala sahip olup çeşitli bölgelerinde yine çok büyük uzunluktaki kumsallar, koylar ve doğal deniz mağaraları bulunmaktadır. Bu özelliği ile hem İstanbul hem Marmara bölgesinde bulunamayacak güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ağva etrafı çam ormanları ile çevrili olduğu ve Karadeniz kıyısında olduğu için tertemiz bir havaya sahiptir.

Ağva’da görebileceğiniz bazı bölgeler;

Ağva’da tatil ve turizm canlılığı kadar çok sayıda sosyal aktivitelerde yapılabilmektedir, Ağva’da yapılabilecek bazı aktiviteler şunlardır;

Ağva’da alışveriş;

Ağva öyle büyük büyük alışveriş merkezleri olan, kocaman kocaman mağazaları olan bir bölge değildir, merkezde ve sahilde yaz aylarında ufak dükkanlarda hediyelik eşya alabileceğiniz yerler bulunmaktadır, Şile bezi tekstil’in de açtığı bir mağaza bulunan Ağva bunun yanında BİM, A101 ve ŞOK bulunmaktadır. Bunun dışında alışverişlerinizi yapabileceğiniz birçok market, kasap, bakkal bulunmaktadır.

Eğlence ve yaşam;

Ağva ziyaret edildiğinde hizmet alınabilecek birçok restoran, lokanta, çaybahçesi bulunmaktadır. Ağva merkezinde 2 adet internet kafe bulunmaktadır bunun yanında yaz aylarında açılan barlar ve bir adet diskoda bulunmaktadır. Ağva’da otellerde konaklayanların katılabilecekleri pek çok eğlence ve aktivitede bulunmaktadır. Ağva girişinde bulunan Ertürk Petrol’de Ağva’daki tek benzin istasyonudur. Bunun yanında banka olarak sadece Ziraat bankasının bulunduğu Ağva’da birde Garanti bankasına ait bir atm bulunmaktadır. Buralardan her türlü banka kartları ile işlem yapılabilmektedir.

Ağva’da turizm;

Ağva turizm yoğunluğunu yaz sezonunda yaşamaktadır, okulların kapanması ile birlikte yoğunluğunu kazanan Ağva kış aylarında ve sonbaharda daha sakin bir ortam olmaktadır. Bugün Ağva’da hizmet veren 30 kadar otel, 15 civarında pansiyon ve 50 den fazla ev pansiyonu bulunmaktadır. Ağva otelleri yaz aylarında rezervasyon doluluğunun en çok olduğu dönemleri yaşamaktadır, özellikle hafta sonu yer ayırtmadan gelip konaklamak isteyen fakat yer bulamayan aileler Ağvadaki ev pansiyonlarında kalmak zorunda kalıyorlar, bazı günlerdeyse ev pansiyonlarıda dahil olmak üzere tüm konaklama merkezleri %100 doluluk oranına ulaşıyor ve yer bulunamıyor, bu yüzden konaklamak için önceden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Ağva otel fiyatları sezona göre değişiklik gösterdiği için fiyatlar farklılık gösterebilmektedir.

Kaynakça: www.agvaotelleri.org